Criminal tom 3

Lawless grał ważną rolę w pierwszym tomie Criminal, ale i w drugim przewinął się przez historię. Jest elementem spajającym poszczególne opowieści. Ma tendencje do wpakowywania się w kłopoty, ale zawsze wychodzi z nich obronną ręką. Przeszkolenie wojskowe pomaga, gdy zostajesz cynglem mafii. Bohater ten w końcu ponownie dostaje własny segment w serii opowiadającej o brutalnym gangsterskim życiu.

Criminal tom 3 okładkaTracy Lawless jest specjalistą od brudnej roboty niejakiego pana Hyde’a. Ten wyznacza mu cele, a posłuszny pionek powinien bez mrugnięcia okiem pociągać za spust. Tracy’emu podoba się to coraz mniej, zwłaszcza gdy pracodawca życzy sobie wyeliminowania kogoś, kto na to nie zasłużył wg. kodeksu moralnego protagonisty. Lawless chciałby wycofać się z zawartego układu i przestać być chłopcem na posyłki. Dostaje więc ostatnią dużą robotę i tym razem… detektywistyczną. Ktoś wykańcza nietykalne do tej pory szumowiny. Nie ma śladów, a żaden z dużych graczy nie wydał rozkazu eliminowania konkurencji. Kto zatem odpowiada za morderstwa? Tego ma dowiedzieć się Tracy.

Ostatni niewinny

Druga historia opowiada o Rileyu Richardsie i jego złych wyborach życiowych. Mężczyzna poślubił bogatą ukochaną i teoretyczne niczego mu nie brakuje. Jego egzystencja sprowadza się jednak do pracy i kłótni z niewierną żoną. Krótka wizyta w rodzinnym miasteczku uświadamia mu, że nie tak powinno wyglądać jego życie. Mógł wybrać inną, bezgranicznie zakochaną w nim dziewczynę, ale wtedy nie miałby dostępu do luksusów, jakich mu nie brakuje. Jedynym rozwiązaniem naprawiającym tę sytuację wydaje się morderstwo.  Pozbycie się upierdliwej żony pozwoli na przejęcie jej aktywów i ułożenie spraw osobistych na nowo. Do czego jest gotowy się posunąć, aby zatrzeć za sobą ślady?

W tym wątku zaskoczyły mnie retrospekcje z nastoletnich lat mężczyzny. Zupełnie zmienia się w nich sposób rysowania i przypomina komiksy o Archiem. Fabularnie również, bo o chłopaka walczą dwie dziewczyny: przyjaciółka z dzieciństwa i nowoprzybyła bogata nastolatka. Nawiązanie do stylistyki przygód rozgrywających się w Riverdale było strzałem w dziesiątki i fajnym urozmaiceniem narracji.

Criminal tom 3 przykładowa strona

Criminal tom 3 to następny udany tom serii. Główni bohaterowie robią złe rzeczy, ale jakoś trudno z nimi nie sympatyzować. Nawet Riley, który z zimną krwią zabija ukochaną, jest w tym… łatwy do zrozumienia. Obserwowanie jego sprytnych prób tuszowania sprawy to przyjemność. Mężczyzna posuwa się do coraz gorszych czynów, bo skoro powiedział „a”, to musi być konsekwentny i kontynuować morderczy alfabet. Tracy Lawless jest bardziej sympatycznym protagonistą, pomimo sposobu, w jaki zarabia na życie. Oczywiście musi wplątać się w tragiczny romans i kilka strzelanin, ale tak to już jest w półświatku Nowego Jorku.

Sprawdź czwarty tom serii Criminal >>>>

Criminal tom 3

Scenariusz: Ed Brubaker
Ilustracje: Sean Phillips
Kolory: Val Staples
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Liczba stron: 264
Format: 180 mm x 275 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena okładkowa: 110,00 zł

Recenzowała: Małgorzata Chudziak (Blue Bird)