O czym preleguję?

SHAZAM!

Kapitan Marvel czy Shazam? Fawcett Comics czy DC? Kim jest rodzina otaczająca bohatera? Jak Uncle Marvel pokonał Black Adama? Co z herosem zrobiono w latach 90. i jak wyglądał jego najbardziej obiecujący związek? To wszystko i jeszcze więcej dowiecie się na mojej prelekcji! Zapraszam zarówno fanów postaci, jak i laików. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Ludzkie oblicze Batmana

Kojarzycie Supermana? Budzi się rano, całuję żonę i idzie do pracy. Wolne chwile spędza ze swoją rodziną i przyjaciółmi. A Batman? Nigdy nic nie je. Nie sypia. Nie zajmuje się żadnym ze swoich dzieci w sposób, jaki można by oczekiwać od rodzica. Tylko jeden z wymienionych herosów jest człowiekiem i to zaskakujące który. Ale nie zawsze Nietoperz był wypraną z uczuć innych niż ból maszyną do bicia przestępców. Jeszcze pod koniec lat 80’ miał dwie dobre serie, gdzie ukazywał ludzkie oblicze – chętnie Wam o nich opowiem.

Jak zacząć być komiksowym nerdem?

Czy komiksy to tylko superbohaterowie? A może to medium dla dzieci? Czy manga to komiks? Odpowiem na wszystkie pytania jakie może mieć początkujący geek. Gdzie kupować? Co? I jak odnaleźć rzeczy, które nas interesują w gąszczu nowości? PS: Tak. Wspomnę o Batmanie.

Sposoby konstruowania obrazu superbohaterki w komiksach amerykańskich

Prelekcja na podstawie mojej pracy magisterskiej.

Kolorowe peleryny Batmana

Najważniejsze zmiany wizerunkowe Mrocznego Rycerza. Od powstania powstaci, poprzez wszystkie ery (te zabawne także!), na czasach współczesnych kończąc.

Batgirl i Batwoman - od kobiet negujących homoseksualizm bohaterów, po samodzielne postaci

Pierwsza bat-bohaterka wprowadzona do komiksów o Batmanie miała być dowodem na to, że Mroczny Rycerz nie jest homoseksualistą. Aktualnie Batwoman jest silną kobiecą postacią i… lesbijką. Jak przez lata zmieniał się sposób przedstawiania bat-kobiet? Które komiksy były kamieniami milowymi w ich historiach?

Jason Todd – Robin znany z tego, że umarł?

"Śmierć w Rodzinie" jest najbardziej popularnym komiksem z drugim Robinem w roli głównej. Może warto dowiedzieć się o nim więcej i zastanowić, czy naprawdę był aż tak kiepską postacią. Wiedzieliście, że Jason miał przeszłość cyrkową i rude włosy, które farbował na czarno? A to, że chciał nosić pseudonim Domino?

Ilu brunetów nosiło zielone rajstopki Robina?

Nightwing to ten przystojny, Red Hood morderczy, Red Robin mądry, a ostatni pomagier Batmana? Wychowany przez Ligę Zabójców. Prześledźmy razem historie WSZYSTKICH Cudownych Chłopców (i dziewczyn).

Rodzina największego samotnika w uniwersum DC

Jak na mrocznego samotnika Batman otacza się wieloma barwnymi postaciami. Jeśli pogubiłeś się w tym ile Robinów właściwie przygarnął, oraz jaki kolor włosów ma Batgirl zapraszam na prelekcję.

Największy wróg Tytanów z n52? Scenarzyści DC Comics!

"Banda irytujących dzieciaków w najgorszym okresie dojrzewania? Zróbmy o tym komiks! Superbohaterski!" stwierdził ktoś w DC. Przyjrzyjmy się wspólnie prawdopodobnie najgorszej serii z n52, czyli Teen Titans.”

Batgirl od Gail Simone - seria, na którą DC nie zasługiwało, ale bardzo jej potrzebowało

Kiedy Barbara Gordon wstała z wózka inwalidzkiego, nie spodobało się to fanom Oracle. Dziewczyna latami udowadniała, że sprawność fizyczna nie definiuje superbohatera i nagle cudownie odzyskała władzę w nogach? Powrót tej postaci do skakania po dachach był obarczony sporym ryzykiem. Jednak serię o przygodach Batgirl dostała do pisania doświadczona scenarzystka. Dlaczego warto zainteresować się tym, co stworzyła?

Serie z Nowego DC Comics, które u nas nie wyszły, a powinny

Prelekcja dla wszystkich, którzy chcą poczytać fajne komiksy 🙂

Rebirth!

Rebirth ruszyło! Po które serie sygnowane znaczkiem Odrodzenia warto sięgnąć, a które omijać szerokim łukiem?

Odrodzenie nowego DC Comics

Restart uniwersum z 2011 namieszał odrobinę w bat-rodzinie. Co się zmieniło? Kto przestał istnieć, a kto pojawił się po wielu miesiącach? I o co chodzi z tym całym Rebirth?

N52 Epizod czy krok milowy w uniwersum bat-fanów?

Co n52 zmieniło w świecie Batmana? Czy zmiany zostaną z nami na dłużej? A może Nowe DC Comics odejdzie w zapomnienie?

Gothamska telenowela w wydaniu New 52

Wszystkie bat-serie z n52, które nie zostały wydane w naszym kraju.

Jak restart uniwersum namieszał w Bat-rodzinie?

Nowe DC Comics wpłynęło na całe uniwersum. Jaki efekt wywarło na Nietoperzach z Gotham? Którym bohaterom zmieniono origin story, a którzy... przestali istnieć?

Gdzie preleguję?

Pyrkon

2015, 2016, 2017, 2018, 2019 r.

Nova

Comics Wars, DDK, Dzień Batmana

Polcon

2017, 2018 r.

Falkon

2017 r.

MFKiG

2017, 2018 r.

LESZEK

2017 r.