O czym preleguję?

SHAZAM!

Kapitan Marvel czy Shazam? Fawcett Comics czy DC? Kim jest rodzina otaczająca bohatera? Jak Uncle Marvel pokonał Black Adama? Co z herosem zrobiono w latach 90. i jak wyglądał jego najbardziej obiecujący związek? To wszystko i jeszcze więcej dowiecie się na mojej prelekcji! Zapraszam zarówno fanów postaci, jak i laików. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Ludzkie oblicze Batmana

Kojarzycie Supermana? Budzi się rano, całuję żonę i idzie do pracy. Wolne chwile spędza ze swoją rodziną i przyjaciółmi. A Batman? Nigdy nic nie je. Nie sypia. Nie zajmuje się żadnym ze swoich dzieci w sposób, jaki można by oczekiwać od rodzica. Tylko jeden z wymienionych herosów jest człowiekiem i to zaskakujące który. Ale nie zawsze Nietoperz był wypraną z uczuć innych niż ból maszyną do bicia przestępców. Jeszcze pod koniec lat 80’ miał dwie dobre serie, gdzie ukazywał ludzkie oblicze – chętnie Wam o nich opowiem.

Jak zacząć być komiksowym nerdem?

Czy komiksy to tylko superbohaterowie? A może to medium dla dzieci? Czy manga to komiks? Odpowiem na wszystkie pytania jakie może mieć początkujący geek. Gdzie kupować? Co? I jak odnaleźć rzeczy, które nas interesują w gąszczu nowości? PS: Tak. Wspomnę o Batmanie.

Sposoby konstruowania obrazu superbohaterki w komiksach amerykańskich

Prelekcja na podstawie mojej pracy magisterskiej.

Kolorowe peleryny Batmana

Najważniejsze zmiany wizerunkowe Mrocznego Rycerza. Od powstania powstaci, poprzez wszystkie ery (te zabawne także!), na czasach współczesnych kończąc.

Batgirl i Batwoman - od kobiet negujących homoseksualizm bohaterów, po samodzielne postaci

Pierwsza bat-bohaterka wprowadzona do komiksów o Batmanie miała być dowodem na to, że Mroczny Rycerz nie jest homoseksualistą. Aktualnie Batwoman jest silną kobiecą postacią i… lesbijką. Jak przez lata zmieniał się sposób przedstawiania bat-kobiet? Które komiksy były kamieniami milowymi w ich historiach?

Jason Todd – Robin znany z tego, że umarł?

"Śmierć w Rodzinie" jest najbardziej popularnym komiksem z drugim Robinem w roli głównej. Może warto dowiedzieć się o nim więcej i zastanowić, czy naprawdę był aż tak kiepską postacią. Wiedzieliście, że Jason miał przeszłość cyrkową i rude włosy, które farbował na czarno? A to, że chciał nosić pseudonim Domino?

Ilu brunetów nosiło zielone rajstopki Robina?

Nightwing to ten przystojny, Red Hood morderczy, Red Robin mądry, a ostatni pomagier Batmana? Wychowany przez Ligę Zabójców. Prześledźmy razem historie WSZYSTKICH Cudownych Chłopców (i dziewczyn).

Rodzina największego samotnika w uniwersum DC

Jak na mrocznego samotnika Batman otacza się wieloma barwnymi postaciami. Jeśli pogubiłeś się w tym ile Robinów właściwie przygarnął, oraz jaki kolor włosów ma Batgirl zapraszam na prelekcję.

Największy wróg Tytanów z n52? Scenarzyści DC Comics!

"Banda irytujących dzieciaków w najgorszym okresie dojrzewania? Zróbmy o tym komiks! Superbohaterski!" stwierdził ktoś w DC. Przyjrzyjmy się wspólnie prawdopodobnie najgorszej serii z n52, czyli Teen Titans.”

Batgirl od Gail Simone - seria, na którą DC nie zasługiwało, ale bardzo jej potrzebowało

Kiedy Barbara Gordon wstała z wózka inwalidzkiego, nie spodobało się to fanom Oracle. Dziewczyna latami udowadniała, że sprawność fizyczna nie definiuje superbohatera i nagle cudownie odzyskała władzę w nogach? Powrót tej postaci do skakania po dachach był obarczony sporym ryzykiem. Jednak serię o przygodach Batgirl dostała do pisania doświadczona scenarzystka. Dlaczego warto zainteresować się tym, co stworzyła?

Serie z Nowego DC Comics, które u nas nie wyszły, a powinny

Prelekcja dla wszystkich, którzy chcą poczytać fajne komiksy 🙂

Rebirth!

Rebirth ruszyło! Po które serie sygnowane znaczkiem Odrodzenia warto sięgnąć, a które omijać szerokim łukiem?

Odrodzenie nowego DC Comics

Restart uniwersum z 2011 namieszał odrobinę w bat-rodzinie. Co się zmieniło? Kto przestał istnieć, a kto pojawił się po wielu miesiącach? I o co chodzi z tym całym Rebirth?

N52 Epizod czy krok milowy w uniwersum bat-fanów?

Co n52 zmieniło w świecie Batmana? Czy zmiany zostaną z nami na dłużej? A może Nowe DC Comics odejdzie w zapomnienie?

Gothamska telenowela w wydaniu New 52

Wszystkie bat-serie z n52, które nie zostały wydane w naszym kraju.

Jak restart uniwersum namieszał w Bat-rodzinie?

Nowe DC Comics wpłynęło na całe uniwersum. Jaki efekt wywarło na Nietoperzach z Gotham? Którym bohaterom zmieniono origin story, a którzy... przestali istnieć?

Gdzie preleguję?

Pyrkon

Od 2015 r.

Nova

Comics Wars, DDK, Dzień Batmana

MFKiG

Od 2017 r.

Falkon

2017 r.

Polcon

2017, 2018 r.

LESZEK

2017 r.