Ożywieńcy zachowują się jak normalni ludzie. W każdym razie spora ich część, bo kilkoro nie znosi zbyt dobrze swojego aktualnego stanu. Trudno poradzić sobie z wiadomością, że wstało się z grobu. Starsze osoby już wcześniej sprawiały problemy po swoim przebudzeniu, teraz do makabrycznego obrazka dołączy blond włosa dziewczynka. Czy jest coś bardziej przerażającego niż martwe dziecko słyszące duchy?

Odrodzenie tom 3 okładkaCooper dochodzi do siebie po traumatycznych wydarzeniach, a jego rodzice starają się odkryć, kto zabił Em. Ona sama zdaje się nie być zainteresowana odnalezieniem mordercy i cały czas skrywa przed siostrą swoje tajemnice. Dodatkowo ma na głowie opiekę nad Jordan – dziewczynką, która powróciła do świata żywych, po tym, jak zginęła w wypadku samochodowym. Dziecko to nie tylko słyszy więcej niż reszta ożywieńców, ale także pragnie umrzeć. Jest to jak do tej pory jeden z najbardziej makabrycznych motywów serii. Em nie będzie chciała pozwolić, aby Jordan powróciła w zaświaty. Budzi to oczywiste pytanie: czy faktycznie ma prawo zapobiec temu, czego dziewczynka pragnie? Czy skazanie dziecka na życie w świecie, gdzie traktowana jest jak dziwadło, jest dobrym uczynkiem?

W tym tomie otrzymamy odpowiedź na pytanie, czym jest dziwny potwór z lasu.

Pojawi się też kilka nowych zagadek dotyczących byłego kochanka Em, jego przeszłości i roli, którą odegrał w całej historii dotyczącej powracających zza grobu ludzi. Jakby problemów było mało, część mieszkańców zacznie zastanawiać się nad podjęciem akcji będących sprzeciwem wobec działań władzy w Wisconsin. Konfiskata zwierząt rolników, a także obecność muzułmanina w policji stanie się podstawą do planowania stanowczych działań. Na razie na knuciu się kończy, ale podejrzewam, że w kolejnej części szeryf może mieć sporo problemów z zapanowaniem nad tłumem rozsierdzonych farmerów.

Mike Norton cały czas nie zawodzi. Realistycznie wyglądające postaci i potwory, a wszystko to w mieście pokrytym śniegiem. Nie można tu zignorować pracy kolorysty: Marka Englerta. Chłodna paleta kolorów sprawia, że niemal czuć zimno wylewające się ze stron w scenach rozgrywających się na dworze. Barwy budują także klimat innych miejsc: mdłego szpitala, ciepłego domu czy radosnego baru. Do tego ciekawie ukazano różnice pomiędzy ożywieńcami: niektórzy z nich wyglądają normalnie, kiedy inni mają trupioblady odcień skóry. Dzięki niemu Jordan sprawia wrażenie żywcem wyciągniętej z horroru.

Odrodzenie tom 3 przykładowa strona

Tom trzeci Odrodzenia trzyma tak samo wysoki poziom, jak poprzednie części. Bardzo podoba mi się, że scenarzysta odkrywa niektóre karty, a nie trzyma ich schowanych aż do WIELKIEGO FINAŁU TŁUMACZĄCEGO WSZYSTKIE SEKRETY. Stopniowe rozwiązywanie tajemnic i zastępowanie ich nowymi podtrzymuje moje zainteresowanie serią. Pozwala także na rozwój bohaterów zachowujących się inaczej w obliczu nowych faktów. Historia przedstawiona w komiksie nabiera tempa i z niecierpliwością będę wypatrywać jej dalszego ciągu.

Odrodzenie tom 3: Odległe miejsce

Scenariusz: Tim Seeley
Rysunek: Mike Norton
Tłumaczenie: Bartosz Musiał
Liczba stron: 128
Format: 170×260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 9788381103480
Wydanie: I
Cena z okładki: 42 zł

Recenzowała: M. Chudziak (Blue Bird)