Shade, Człowiek Przemiany tom 2

Shade cały czas usiłuję dopaść Amerykański Krzyk i zakończyć szaleństwo trawiące kraj. Niestety ponownie musiał rozdzielić się z ukochaną kobietą. Kathy walczy z własnymi demonami i nie dałaby rady dotrzymać kroku w niezwykłej wędrówce. Musi skupić się na naprawie swojego zdrowia psychicznego. Czy para rozdzielona w poprzednim tomie jeszcze się odnajdzie?

Shade, Człowiek Przemiany tom 2 okładka

Kolejne ogniska szaleństwa pojawiają się w niewielkiej odległości od Shade’a. Mężczyzna oczywiście rzuca się je gasić i niepostrzeżenie dociera do samego Krzyku. Pozbycie się go nie będzie proste i zmusi Shade’a do poznania szemranej historii własnego mentora i jego planów. Ważny dla protagonisty przełożony nie powiedział mu wszystkiego, o misji, kiedy mu ją zlecał. Co więcej: nasz tytułowy Człowiek Przemiany nie jest jedynym wykiwanym w tej sytuacji. Co wydarzyło się na Mecie i jaki miało wpływ na powstanie Amerykańskiego Krzyku? Odpowiedź na to pytanie, to właśnie klucz do pokonania ulotnego adwersarza.

W kupie siła! …prawda?

Shade oczywiście ponownie spotyka Kathy i Lenny. W trójkę wyruszają w podróż po Stanach. Nie mają celu: po prostu przed siebie! Ale nawet tak proste zadanie nie obejdzie się bez komplikacji. Agresywne alter ego Shade’a coraz częściej siada za sterami jego ciała. W tej wersji bohater nie jest już miłym poetą, a bardzo niebezpiecznym i samolubnym człowiekiem.  Trudno powiedzieć, co zaraz zrobi, a sam Shade niestety nie pamięta wszystkiego z okresu… nieobecności. Niestety odtworzenie wspomnień złego brata bliźniaka będzie konieczne, aby wydostać się z pętli podróży pozbawionej końca.

Milligan ma niesamowitą zdolność pisania wątków, które wprawiają czytelnika w dyskomfort. W poprzednim tomie było to zbliżenie Kathy i Shade’a, które nie było tym, czym się wydawało. Teraz ponownie to kobieta jest w centrum niezręcznej sytuacji. Jej uczucia do Shade’a nie są już tak mocne, jak kiedyś. W jej życiu pojawia się nowa osoba, która zdaje się rozumieć w lot młodą kobietę. Znacznie lepiej, niż kosmita mający ograniczone rozumienie ziemskiej kultury. Dramat wzbiera i w końcu będzie musiał wybuchnąć w twarz czytelnika.

Człowiek Przemiany tom 2 przykładowa strona

Shade, Człowiek Przemiany tom 2 to album lepszy, niż poprzedni. Mniej w nim nawiązań do historii USA, a więcej uniwersalnych opowieści. Dziwny status związku głównego bohatera trzyma w napięciu. Shade jest dość naiwny w swoim zakochaniu i ignoruje czerwone flagi. Zauważa je, ale nie umie zaadresować trudnej sytuacji. Ma też własne problemy, których Kathy nie umie zrozumieć i powoli przestaje próbować. Niestety nie wróżę tej dwójce szczęśliwego zakończenia. Na pewno sięgnę po następny tom, aby dalej śledzić ten dramat. Obym się myliła, bo ta dwójka zaskakująco do siebie pasuje.

Shade, Człowiek Przemiany tom 2

Scenarzysta: Peter Milligan
Ilustrator: Chris Bachalo, Bryan Talbot, Mark Pennington
Tłumacz: Jacek Żuławnik
Typ oprawy: twarda
Liczba stron: 348
Wymiary: 17.0×26.0cm
Cena okładkowa: 149,99 zł

Recenzowała: Małgorzata Chudziak (Blue Bird)