Zawsze, kiedy mam ochotę poczytać jakąś książkę to… odpalam TikToka. Wyszukuję po słowie „booktok” i sprawdzam, co zagraniczni recenzenci mają do polecenia. Po odnalezieniu właściwego filmiku analizuję komentarze, a gdy i te są entuzjastyczne, to przychodzi pora na szukanie książki w ojczystym języku. Zerkam jeszcze dla pewności, czy rodzime lubimy czytać daje ocenę powyżej 6 i już jestem w domu. Tak właśnie skończyłam z Przyjrzyj się na moim Kindlu. Czym urzekła mnie ta pozycja? Zapraszam do recenzji.

Przyjrzyj się - okładkaKażdy ma swoje małe sekrety: nawet pary będące ze sobą ponad dekadę. Po takim czasie zgodnego pożycia spodziewałabym się ukrywania raczej rzeczy drobnych i błahych, a nie brzydko pachnących trupów wystających z szafy. Simon Dobias jest profesorem prawa w Chicago, a jego żona Vicky pracuje na rzecz ofiar przemocy domowej. Ich życie zawodowe wygląda stabilnie i oboje realizują się na tym polu. Nie da się ukryć, że daleko im do namiętnych kochanków, ale po prawie 10 latach małżeństwa to chyba normalne. Przeciętna para, jak ich wiele na całym świecie.

Ale czy aby na pewno?

Na bogatych przedmieściach odnalezione zostaje ciało Lauren Betancourt. Kobieta bez dwóch zdań została zamordowana. Napastnik wszedł do jej domu w Halloween, korzystając z faktu, że zamaskowany mężczyzna w taką noc nie przykuje niczyjej uwagi. Policja bardzo szybko zajmuje się sprawą zgonu pięknej i bogatej kobiety. Jej snobistyczne sąsiedztwo wymaga wyników i samo jest wstrząśnięte wydarzeniami w tak spokojnej okolicy. Czy Simon lub Vicky mogą wiedzieć coś więcej o tym bezdusznym przestępstwie?

Fabuła skacze pomiędzy przeszłością a trwającym śledztwem policyjnym. Poznajemy perspektywę Simona oraz Vicky. Ten pierwszy wplątuje się w romans ze swoją pierwszą prawdziwą miłością, która zdaje się go całkowicie oszałamiać. W tym samym czasie Vicky nie próżnuje i zastanawia się, co zrobić z pokaźną fortuną męża, do której wkrótce uzyska dostęp. Ta dwójka zdecydowanie nie jest ze sobą szczera, a jednym z powodów ich oddalenia się od siebie jest zdecydowanie Lauren.

Przyjrzyj się to kryminał zaskakujący zwrotami akcji. Właściwie co kilka rozdziałów wszystko staje na głowie i zostawia czytelnika w osłupieniu. Pierwszy raz spotkałam się także z pisaniem postaci, która podle zdradza żonę, ale jednocześnie wzbudza dużą sympatię. Nie wiem, jak autorowi udało się to osiągnąć. Od lektury nie sposób było się oderwać, a labirynt kłamstw zarówno Vicky, jak i Simona zdawał się nie mieć końca. Nawet w ostatnich 15% książki, kiedy intryga zdaje się wyjaśniona, miałam moment sporego szoku. Jeżeli lubicie szybką fabułę, pozbawioną niepotrzebnych opisów i zapychaczy, to ta pozycja jest zdecydowanie dla was.

Przyjrzyj się

Autor: David Ellis
Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo
Okładka: miękka
Liczba stron: 464
Wymiary: 204 x 152
Cena okładkowa: 49,99

Obrazek wyróżniający: CC BY-NC 2.0 by Patrick Rigon
Recenzowała: Małgorzata Chudziak (Blue Bird)