Na Wschód od Zachodu tom 3

W drugim tomie serii Śmierć w końcu odnalazł swojego syna. Chłopak był wychowywany w niezwykłych warunkach i trudno powiedzieć, co zrobi na wolności. Jeżeli wierzyć przepowiedni, to powinien zostać jednym z powodów, przez które ludzkość doczeka kresu. Patrząc na tego pogodnego (ale i morderczego) malca, trudno wyobrazić sobie taki scenariusz. Czy ojciec będzie miał w końcu okazję poznać swoje dziecko, czy znowu zły świat mu w tym przeszkodzi?

Na Wschód od Zachodu tom 3 okładkaWilka pozostawiliśmy w samym środku walki, której nie miał prawa wygrać. Udało mu się jednak nie tylko ujść życiem, ale również zostać nowym Prorokiem! Jakby tego było mało, jego wuj jest w coraz gorszym stanie i już niedługo Wieczny Naród będzie potrzebował nowego wodza. Czy przywódca kultu religijnego może wypełnić i tę rolę? Przesłanie od samego początku wydawało się czymś złym, ale jednocześnie nieuniknionym. Koniec świata miał nadejść! Dlatego tak zdziwiłam się, gdy ujrzałam dawnego sprzymierzeńca Śmierci prowadzącego wyznawców. Z czego wynika jego przemiana? Czy został wynaturzonym kultystą? W tym świecie żadne z pytań nie ma prostej odpowiedzi.

Ważą się losy rządzących

Zaczyna się otwarta wojna — narody muszą walczyć o swoje istnienie i nowe terytoria. Ludzie będący na samym szczycie nie mogą przyglądać się temu wszystkiemu z wygodnych biur, czy pałaców. Konflikt puka nawet do ich wygodnych domów. Mao nie ma z tym najmniejszego problemu, ponieważ kobieta całe życie była przygotowywana do walki. Ramię w ramię ze swoimi ludźmi jest  gotowa walczyć o każdy centymetr ziemi. Zupełnie inne podejście prezentuje Antonia, której „podopieczni” buntują cię coraz odważniej. Chaos na ulicach zmienia się w wojnę domową, co nie sprzyja prowadzeniu walk poza krajem. Pani Prezydent powoli kończą się opcje, a brutalna siła nie jest już wystarczająca, aby zapanować nad rozwścieczonym tłumem. Postaci, które od lat planowały apokalipsę, w końcu ją dostają i jest to niebywale satysfakcjonujący widok.

Na Wschód od Zachodu tom 3 przykładowa strona

Na Wschód od Zachodu tom 3 jest zakończeniem tej niebywale angażującej historii, ale zabrakło mi w finale… fajerwerków. Poszczególne wątki są zamykane szybko i nie ma jednego wielkiego punktu kulminacyjnego. Myślałam, że wszystkie drogi będą prowadziły do jednego miejsca, ale nie. Śmierć i jego „spory rodzinne” zostają rozwiązane jedną szybką walką. Pani Prezydent jest ukarana za swoje grzechy, ale wszystko to zaskoczyło mnie i nie miało czasu odpowiednio wybrzmieć. Ten tom nadal jest dobrym komiksem, ale poprzednia część mocno rozbudziła moje nadzieje i podwyższyła poprzeczkę oczekiwań. Niemniej całość broni się spójnym światem i niesamowitymi postaciami. Bardzo podoba mi się też wydanie wszystkich zeszytów w trzech obszernych tomach. Warto mieć je na swojej półce.

Na Wschód od Zachodu tom 3

Scenariusz: Jonathan Hickman
Rysunki: Nick Dragotta
Kolor: Frank Martin
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 512
Format: 180×275 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena okładkowa: 239,00 zł

Recenzowała: Małgorzata Chudziak (Blue Bird)