Kick-Ass – Nowa

Od czasu, kiedy czytałam Kick-Assa minęło już trochę czasu. Pamiętam, jak urzekł mnie pomysł nastoletniego superbohatera w realnym świecie. Dużo mogło pójść nie tak, bo niestety supermoce nie istnieją, a polegać można tylko na ograniczonych możliwościach ludzkiego ciała. Trzymając w ręku nowy album, zastanawiałam się, jak Millar mógł połączyć nową postać ze starym kostiumem. Jeśli też jesteście ciekawi to zapraszam do lektury Kick-Ass – Nowa.

Kick-Ass – Nowa okładkaPatience odsłużyła swój czas w wojsku. Wszystkie pieniądze, które zarobiła, narażając własne życie, wysyłała do męża, aby ten miał za co wykarmić ich dzieci. W końcu, po niemal dekadzie, kobieta przechodzi w spoczynek i ma nadzieję zapisać się na studia. Nastał czas, aby ukochany kobiety poszedł do pracy, a ona mogła skupić się na edukacji i rodzinie. Szkoda tylko, że mężczyzna zmył się chwilę po tym, jak usłyszał o powrocie żony. Patience musi odłożyć na bok marzenia o studiach, zajmować się dziećmi i jakoś zarobić na ich utrzymanie.

Zbrodnia… popłaca?

Kobieta ma silne opory moralne przed nielegalnymi aktywnościami. Zupełnie jednak inaczej zapatruje się na uprzykrzeniu życia lokalnym bandziorom. Zakłada kostium i początkowo dla zysku, a później dla sprawiedliwości zaczyna walczyć z paskudnymi oprychami. Jak możecie się spodziewać, na reakcję nie trzeba długo czekać. Żaden gangster nie pozwoli, aby jego wpływy malały przez kogoś w kolorowym kostiumie. Na szali leży życie rodzinne bohaterki, czy aby na pewno zabezpieczyła je dostatecznie dobrze?

Nie jestem fanką sposobu rysowania Romity Jr, ale kiedy myślę o Kick-Assie to nie mogę wyobrazić sobie ilustracji nikogo innego. On jest współtwórcą tej marki i nic dziwnego, że i ten album narysował. Jeżeli jednak jesteście sympatykami Romity, to muszę zaznaczyć, iż tom powstał wyjątkowo późno w jego karierze, więc nie stara się on tak bardzo, jak kiedyś. Szkice wyglądają niechlujnie, zwłaszcza jeżeli przyjrzeć się postaciom na dalszym planie.

Kick-Ass – Nowa przykładowa strona

Kick-Ass – Nowa to sympatyczna (chociaż także krwawa!) lektura. Nie zabrakło oczywiście Millarowych bzdurek i skrótów myślowych, ale przechodzi się przez nie bezboleśnie. Ten tom jest bardzo luźno powiązany z główną historią, więc nawet jeśli jej nie znacie, to śmiało możecie brać się za czytanie. Od oryginalnego Kick-Assa Patience różni się wiekiem i oczywiście umiejętnościami. Ona wie, co robi i potrafi zaplanować skomplikowaną akcję. Historia powstania tej bohaterki, jest bardziej przyziemna i zakotwiczona w naszych realiach. Kobieta musi jakoś zdobyć pieniądze, bo niestety została jednym żywicielem rodziny. A że w nowej „pracy” pozbawia uzębienia miejscowych gangsterów? Ona może z tym spać spokojnie, więc i ja nie miałam z tym problemu.

Kick-Ass – Nowa

Scenariusz: Mark Millar
Rysunki: John Romita Jr
Tłumaczenie: Robert Lipski
Liczba stron: 160
Format: 168×257 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena okładkowa: 65,00 zł

Recenzowała: Małgorzata Chudziak (Blue Bird)