Hrabstwo Harrow tom 4

Emmy jest wyjątkowa: co do tego nie macie chyba najmniejszych wątpliwości? Do czasu pojawienia się siostry bliźniaczki dziewczyna sądziła, że samotnie dzierży niesamowitą moc. Jednak Kami odeszła i bohaterka znowu nie miała obok siebie nikogo, kto zrozumiałby drzemiące w niej zdolności. Do czasu…

Hrabstwo Harrow tom 4Do Harrow przybywają istoty dorównujące Emmy umiejętnościami oraz przewyższające ją doświadczeniem.  Znały poprzednie wcielenie dziewczyny, widziały, co Hester uczyniła w Hrabstwie i jak powoływała do życia jego mieszkańców. Wydarzenia z przeszłości i mrok spowijający duszę wiedźmy poróżniły ją z resztą jej przyszywanej rodziny. Teraz niezwykła familia pragnie wziąć pod swoje skrzydła Emmy i pomóc dziewczynie w okiełznaniu jej magicznych zdolności. Pozornie wydaje się to dobrym pomysłem, tylko czy przybysze pojmują dobro dziewczyny w taki sam sposób jak ona?

Dodatkowym smaczkiem tomu jest wyjaśnienie, co stało się z matką dziewczyny (czy raczej kobietą, którą bohaterka mogłaby tak nazywać). Emmy wychowywał tylko ojciec starający się zapewnić protagonistce normalny dom. Dlaczego jego żona nie mogła zaakceptować blond aniołka leżącego w kołysce? Kto sprawił, że kobieta nigdy ponownie nie pojawiła się w Harrow? Ze starszych wątków: znowu zasygnalizowano tajemnicę, którą skrywa potwór z lasu. Jest czymś więcej niż zwykłym straszydłem, ale czym? Na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze trochę zaczekać.

Crook powraca!

Recenzując tom trzeci, wyraziłam głęboki smutek dotyczący rysunków – tylko jedna historia była malowana przez Tylera Crooka. Tym razem nie mam powodów do narzekania. Pierwotny rysownik znowu odpowiada za oprawę graficzną całego albumu. Jego malunki cudownie podbudowują klimat Harrow: z jednej strony uroczego miasteczka, z drugiej zamieszkanego przez potężne i niebezpieczne magiczne stworzenia. Do tego jasne, wyraziste kolory nadające całości baśniowego charakteru. Oczywiście tradycyjnie nie może zabraknąć szkicownika Crooka, tym razem opatrzonego jego komentarzami. Jest to wyjątkowo interesująca lektura, ponieważ na potrzebę tomu czwartego trzeba było stworzyć gromadę nowych postaci. Notatki ilustratora tłumaczące, dlaczego zdecydował się na taki, a nie inny wygląd bohaterów ubogacają lekturę albumu.

Hrabstwo Harrow tom 4

W Rodzinie Emmy wykonuje kolejny krok w stronę zrozumienia swoich zdolności. Zdaje sobie sprawę, że nie jest samotną jednostką, ale częścią czegoś większego. Jednak pogodzenie obowiązków wobec innych potężnych bytów i tych, które bohaterka ma wobec mieszkańców Harrow, nie będzie prostym zadaniem. Do tego wszystkiego Emmy będzie musiała zmierzyć się z dystansem rosnącym powoli pomiędzy nią i jej najlepszą przyjaciółką. Bernice ma swoje tajemnice, jakimi nie chce się dzielić, poza tym martwią ja praktycznie nieograniczone moce młodej wiedźmy. Czy dziewczyna uda się odbudować prawie siostrzaną więź? Może następny album udzieli odpowiedzi na to pytanie.

Hrabstwo Harrow tom 4: Rodzina

Scenariusz: Cullen Bunn
Rysunki: Tyler Crook
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 120
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN: 978-83-65938-14-5
Wydanie pierwsze

Recenzowała: M. Chudziak (Blue Bird)