Emmy udało się odnaleźć w nowej sytuacji. Dziewczyna żyje w przyjaźni z mieszkańcami miasteczka, pomaga im i chroni przed duchami. Koegzystencja ludzi i potworów przebiega pokojowo, przynajmniej z początku…

Hrabstwo Harrow tom 2 okładkaDo Hrabstwa przybywa Kammi – dziewczyna bliźniaczo podobna do Emmy, twierdząca, że jest jej siostrą. Protagonistka może więc podzielić się swoimi doświadczeniami i lękami z kimś, kto zrozumie jej nietypową sytuację. Młoda dziewczyna potrzebuje innych przyjaciół niż tata i skóra martwego chłopca. Niestety szybko okazuje się, że siostra przejęła wszystkie złe cechy zamordowanej kiedyś czarownicy i jest zupełnym przeciwieństwem Emmy. Kammi z satysfakcją na twarzy krzywdzi ludzi i zdobywa przychylność coraz większej liczby potworów. Wkrótce dochodzi do walki pomiędzy siostrami i duchami, które opowiedziały się po różnych stronach konfliktu.

Otwarta walka dobra i zła

Starcie dwóch młodych czarownic: dobrej i złej było ciekawym motywem. Szkoda, że eskalacja konfliktu i jego zakończenie nastało za szybko, wszystko bowiem zamyka się w opisywanym albumie. Może warto byłoby przedłużyć ciche knucie Kammi, a nie ujawniać tak szybko, jak złą jest osobą. Nadal najmocniejszą stroną komiksu są wszechobecne duchy i sposób, w jaki Emmy do nich podchodzi. Wszystkie, nawet najbardziej paskudne potwory traktuje jak przyjaciół. Rozmawia z nimi, dokarmia i robi wszystko, aby mogły mieszkać blisko ludzi bez wchodzenia im w drogę. Tym razem jednak część stworów będzie mogła dokonać własnego wyboru: za którą z sióstr podążyć? Przyjacielską Emmy czy złowieszczą Kammi?

Ilustracje Crooka nieodmiennie zachwycają. Rzadko mam możliwość podziwiania malowanych komiksów. Plamy i rozmazane kolory tworzą unikatowy klimat opowieści. W albumie znajdziemy całą paletę barw: od ciepłych żółci, po wszystkie odcienie szarości. Perfekcyjnie dobrane do sceny kolory podkreślają nastrój panujący w kadrze. Dodatkową gratką jest dodany na końcu tomu rysownik z komentarzami Crooka. Zdradza on, jak wygląda jego proces twórczy i co chce przedstawić w swoich pracach.

Hrabstwo Harrow tom 2 przykładowa strona

Pojawienie się Kammi namieszało w Harrow. Szkoda, że jej historia bardzo szybko została zamknięta. Mam jednak cichą nadzieję, że jeszcze nieraz spotkamy to krzywe odbicie Emmy i dowiemy się więcej o jej przeszłości. Liczę też na to, że w kolejnym tomie pojawi się wątek duchów, które sprzeciwiły się pokojowej koegzystencji z ludźmi. Czy główna bohaterka nadal ma nad nimi władzę? A może ponownie dojdzie do walk? Jest jeszcze interesujący wątek potwora, który już dawno uwolnił się od wpływu czarownicy. Podejmuje on własne decyzje i działania, których na tym etapie opowieści nie możemy zrozumieć. Cullen Bunn intryguje swoim światem, a genialne rysunki Crooka tylko podsycają atmosferę miasteczka na prowincji wypełnionego potworami. Komiks ma pewne niedociągnięcia fabularne, ale specyficzny klimat rekompensuje je w stu procentach.

Hrabstwo Harrow tom 2: Siostry

Scenariusz: Cullen Bunn
Rysunek: Tyler Crook
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Liczba stron: 120
Format: 170×260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 9788361319870
Wydanie: I
Cena z okładki: 55 zł