Die tom 3

Grupa jeszcze nigdy nie była aż tak podzielona. Kiedy niektórzy pragną powrotu do realnego świata, inni nie widzą w nim nic dla siebie. Ash zagrała va banque i została królową Angrii, jednocześnie niewoląc jego władcę. Zdobycie tronu to jedno, teraz przyszła pora na utrzymanie władzy. Czy Ash jest dostatecznie dobrym strategiem, aby to osiągnąć?

Die tom 3 okładkaKomiks podzielony jest na dwa wątki. Pierwszy z nich opowiada o Ash, Izzy i Solu. Cała trójka znajduje się w Angrii, ale tradycyjnie już to białowłosa bohaterka jest centrum opowieści. Cele Izzy są zbieżne z tymi Ash, ale jej pobudki wydają się szlachetniejsze. Sol więziony w szklanej kopule jest niewiadomą w tym równaniu. Sama Ash chciałaby porozmawiać z przyjacielem, jak dawniej, ale trudno zignorować fakt, że go zabiła.

Bohaterka miota się więc pomiędzy przyjaciółmi, rodziną i grą polityczną. Wieczne Prusy nie są tym razem w centrum konfliktu, a Mała Anglia, która nie chce uznać władzy Ash w Angrii i domaga się jej natychmiastowej abdykacji. Kto tak bardzo nalega, aby kobieta odeszła, że jest w stanie zaryzykować sojusz dwóch państw walczących z Prusami od dawna? Każdy władca potrzebuje sojuszników, a tych nie da zdobyć się siłą. Czas na bardziej pokojowe i dyplomatyczne zagrania.

A co z resztą ekipy?

W poprzednim tomie Angela, Chuck i Matt uciekli z więzienia, gdzie do niedawna byli wraz z Solem. Ich cel jest prosty: wyrwać się również z tego przeklętego świata. Nie wiedzą, jak przekonać do tego Ash i Izzy, ale na to przyjdzie czas później. Z braku lepszego pomysłu udadzą się do Czarownych, aby uzyskać odpowiedzi na palące ich pytania. Świat, w którym utknęli, zaskakuje ich bowiem coraz bardziej dość swobodnym podejściem do czasu. Przecież to oni jako nastolatkowie byli pierwsi, którzy odkryli magiczną krainę, dlaczego więc jest tu tyle trupów innych ludzi? Odpowiedzi, jakie zyskają, popchnie historię na nowe tory. Świat z gry może poważnie zagrażać temu głównemu i jedynie garstka herosów ma tego świadomość i spróbuje ocalić ludzkość.

Die tom 3 przykładowa strona

Die tom 3 to kolejny udany tom komiksu. Coraz lepiej poznajemy bohaterów i zasady gry, której stawka jest coraz większa. Interesujące są także relacje w grupie, gdzie coraz wyraźniej widać polaryzację. Ash trudno nawet próbować określić jako dobrą lub złą bohaterkę. Robi to, co uważa za słuszne, przesuwając granice własnej moralności coraz dalej. Jest tworem mrocznego świata i dobrze się w nim czuje. Jestem bardzo ciekawa, jak jej losy potoczą się dalej, więc na pewno sięgnę po kolejny album.

Die tom 3

Scenariusz: Kieron Gillen
Rysunki: Stephanie Hans
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Oprawa: miękka
Liczba stron: 170
Format: 170×260
Cena: 54,90 zł

Recenzowała: M. Chudziak (Blue Bird)