Criminal tom 5

Rodzinę Lawlessów znamy już całkiem dobrze. Patologiczną relację pomiędzy ojcem a synem mogliśmy obserwować w czwartym tomie Criminal. To właśnie tam dowiedzieliśmy się, jak paskudnym ojcem był Teeg. Mężczyzna zajmował się synem, tylko kiedy dziecko pomagało mu w nielegalnej działalności. Nie interesował się tym, że Tracy nie ma co jeść, albo samodzielnie szwenda się nie wiadomo gdzie. Teraz przyszła kolej na opowiedzenie o jego relacji z młodszym z dzieci.

Criminal tom 5 okładkaKomiks dzieje się po tym, jak Tracy trafił do wojska, a więc zniknął z rodzinnego obrazka. Ricky jest sam z ojcem, którego praktycznie ledwie zna. Teeg zabierał na swoje nielegalne eskapady starszego z synów, a drugi pozostawał w domu z matką, coraz głębiej wpadającą w szpony uzależnienia. Zresztą samo stwierdzenie, że Ricky „jest z ojcem”, to drobne niedopowiedzenie. Teeg ma paskudny nawyk zostawiania dzieciaka u swoich znajomych i znikania z miasta na długie tygodnie. Nic dziwnego, że najmłodszy z Lawlessów ma z nim dość napięte relacje.

Każdy może się zakochać

Największym zaskoczeniem albumu jest to, że ten paskudny człowiek, karykatura ojca zakochuje się bez pamięci. Poznaje piękną i niebezpieczną kobietę, która tak jak on żyje na granicy prawa od bardzo dawna. Ona jednak ma apetyt na więcej, niż tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb. Jak kraść to miliony, pozwalające na wygodne i dostatnie życie. Odrobina luksusu i piękna niewiasta wystarczą, aby Teeg zaczął planować grubszą akcję. Pojawienie się u jego boku Jane zmienia dynamikę rodziny i wymusza pewne zmiany. Ricky ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości – stary układ nie był idealny, ale przynajmniej dobrze znany.

Nastoletni bunt zazwyczaj jest nieprzewidywalny, ale w przypadku Ricky’ego to prawdziwa beczka prochu. Chłopak nie ma żadnych wzorców, czy poprawnych relacji. Jego jedynym oparciem są dzieciaki w jego wieku, które jednak wywodzą się z tego samego przestępczego środowiska. Akty rebelii nastolatka mogą doprowadzić do aresztowania albo nawet śmierci i to niekoniecznie jego. Przez cały tom miałam wrażenie, że fabuła rozpędza się przed bolesnym uderzeniem w ścianę. Coś złego musiało się wydarzyć i oczywiście następuje w kulminacyjnym momencie.

Criminal tom 5 przykładowa strona

Criminal tom 5 to satysfakcjonująca i smutna historia rodziny skazanej na przestępcze życie. Jane, Teeg i Ricky zostają złapani w pozornie mało znaczące sytuacje, które połączone dają katastrofalne skutki. Napięcie budowane jest umiejętnie, od pierwszej aż do ostatniej strony. Okrutne Lato to ostatni album serii (póki co) i jest ciekawym jej domknięciem. Zaczynaliśmy od śmierci Ricky’ego, a kończymy na okresie jego nastoletnich czasów. Chronologia nie jest jednak ważna i albumy można czytać w dowolnej kolejności. Cieszę się, że to zrobiłam, bo opowieść jest unikatowa. Gangsterskie porachunki, sprawy kryminalne i oczywiście piękne kobiety. Warto wydać swoje ciężko zarobione pieniądze na tę serię.

Criminal tom 5 – Okrutne lato

Scenariusz: Ed Brubaker
Ilustracje: Sean Phillips
Kolory: Jacob Phillips
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Liczba stron: 288
Format: 180 mm x 275 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Cena okładkowa: 119,00 zł

Recenzowała: Małgorzata Chudziak (Blue Bird)