Zazwyczaj biblioteka kojarzy się z ciszą, powagą i nauką. W Mikołajki Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu nie miała z tym nic wspólnego. Po korytarzach tłumnie przechadzali się goście, można było spotkać takie osobistości jak: Anakina Skywakera, Catwoman czy Iron Mana, oraz opowiedzieć się za jedną ze stron (Star Wars, DC lub Marvel) podczas „Komiksowej Wojny”.

Na miejscu czekała moc atrakcji – każdy znalazł coś dla siebie. Prelekcje dotyczyły jednego z trzech uniwersów; niektóre były dla początkujących komikso-czytaczy, a inne dla starych wyjadaczy. Wydzielenie 3 sal gdzie jednocześnie odbywały się wykłady sprawiło, że nie było godziny abym nie znalazła panelu dla siebie. Wyznaczone były także atrakcje dla najmłodszych m.in. warsztaty orgiami czy konkursy z nagrodami. Jak zwykle przy tego typu wydarzeniach niezastąpiona okazała się czytelnia komiksów, która przez cały dzień pękała w szwach od odwiedzających!

Maciej Walenta opowiadał o kobietach w komiksach.

Gdy udało mi się wygospodarować chwilę czasu na pożywienie (kanapki górą!), to podziwiać mogłam stoiska wystawców. Szeroki asortyment komiksów oraz gadżetów cieszył oko i zasmucał portfel. Moją uwagę przykuła drukarka 3D, która wytwarzała symbole superbohaterów w imponującym tempie (dorobiłam się loga Batmana!).

Tak wyglądały półki Multiversum tuż przed najazdem kupujących.
Moc Star Warsowych figurek!

Dotykowe wrażenia zapewniły wystawy ustawione na korytarzach:

Galeria bohaterów i złoczyńców.
Świat oczami Mandalorian (nie znam się na Star Wars, lecz ten obrazek wyjątkowo mi się spodobał).
Star Wars

Imprezę uświetnili polscy twórcy komiksowi. Zorganizowany został panel z ich udziałem, można było także zakupić komiksy oraz uśmiechnąć się o rysunek czy autograf.

Od lewej: twórca „Incognito”, „Lisa”, „Nieustraszonego Szpaka” oraz „Kopsa”.

Imprezę oceniam bardzo pozytywnie, każde kolejne wydarzenie komiksowe w BU jest na coraz wyższym poziomie (a Dzień Darmowego Komiksu czy Dzień Batmana ustawiły poprzeczkę bardzo wysoko). Pozornie był to kameralny, jednodniowy event, lecz sprowadził do Poznania ludzi z całej Polski.  Kto nie był niech żałuje i szykuje się na kolejne – ja będę na pewno.

Po większą liczbę zdjęć z imprezy zapraszam <tutaj>, można się oznaczać!

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Chudziak (Blue Bird)
Na obrazku wyróżniającym: Mikołaj AdamczykKatarzyna Piątek oraz Ewa Kołda

Tekst pierwotnie opublikowany na #niespie.com