Catwoman Samotne miasto

Ile lat można skakać po dachach w obcisłym kostiumie? W jakim wieku zaczyna to być problematyczne? Zazwyczaj wiecznie młodzi bohaterowie nie muszą zadawać sobie tych pytań. Catwoman Samotne miasto dzieje się dekadę po znanej nam bohaterskiej teraźniejszości. Selina wychodzi z więzienia, mając 55 lat i nikłe pojęcie co dalej zrobić z własnym życiem. Nie jest jednak typem, który zasiądzie przed telewizorem i zgnuśnieje. Miasto jeszcze o niej usłyszy!

Catwoman Samotne miasto okładkaBatman zginął w tragicznych wydarzeniach, za które oskarżona została właśnie Selina. Gotham bez jego opieki zmieniło się bynajmniej nie na lepsze. Urząd burmistrza pełni zresocjalizowany Harvey Dent, który cyklicznie zwiększa kontrole nam mieszkańcami miasta. Po ulicach chodzą świetnie wyposażeni policjanci, którzy nadużywają powierzonej im władzy. Oczywiście, jak zawsze cierpią najubożsi, którym trudno postawić się aparatowi przymusu. Widać jednak światełko w tunelu! Zbliżają się wybory, a Harvey ma mocną przeciwniczkę. Będzie musiał walczyć z całych sił o reelekcję.

Gdzie w tym wszystkim miejsce na kotkę?

Selina widząc, że Gotham zmierza ku zagładzie, postanawia odnaleźć tajną broń Batmana, licząc, że ona pomoże naprawić sytuację. Nie wiedząc dokładnie, czego szuka i potrzebując dodatkowego wsparcia, musi zebrać drużynę. A kto nada się lepiej do niemożliwego zadania niż starzy przeciwnicy Batmana? Nie ma już w mieście żadnych peleryn, więc na bardziej „heroiczną” pomoc nie można liczyć. Do ekipy dołącza również młoda krew – osoby, które marzą, by nauczyć się fachu od dawnych legend półświatka. Czy ta zbieranina ma szansę przejść niezauważona pod radarem burmistrza Denta?

Za rysunki w tomie odpowiadał jego scenarzysta: Cliff Chiang. Chyba nikomu nie trzeba go przedstawiać? Tak, ten sam człowiek, który rysował Paper Girls, czy Wonder Woman od Briana Azzarello. Jego specyficzny styl dobrze sprawdza się zarówno w dynamicznych scenach walki, jak i bardziej emocjonalnych zbliżeniach na twarze bohaterów. Nie dziwi mnie, że postanowił zilustrować własny komiks!

Catwoman Samotne miasto przykładowa strona

Catwoman Samotne miasto to bardzo interesująca lektura. Selina musi na nowo ułożyć swoje życie, które już nigdy nie będzie takie samo z jednego prostego powodu: upływu czasu. Skomplikowane akrobacje, czy pościgi dają się we znaki kolanom i plecom bohaterki. Ale nie tylko ona się zestarzała. Osoby ze „starej gwardii” również zostały nadszarpnięte zębem czasu. Niektórzy są zaledwie cieniem dawnych siebie, kiedy inni odmienili swój los o 180 stopni. Walka z podłym burmistrzem trzyma w napięciu, bo Dent dysponuje imponującymi środkami, by rządzić Gotham twardą ręką. Grupa wyrzutków w średnim wieku ma raczej nikłe szanse w zderzeniu z władzami. A wszystko to opakowane w bardzo przyjemną grafikę. Czego chcieć więcej?

Catwoman Samotne miasto

Scenarzysta: Cliff Chiang
Ilustrator: Cliff Chiang
Tłumacz: Bartosz Czartoryski
Typ oprawy: twarda
Liczba stron: 224
Wymiary: 21.6×27.6cm
Cena okładkowa: 119,99 zł

Recenzowała: Małgorzata Chudziak (Blue Bird)