Baltimore tom 1

Mike Mignola i opowieść o wampirach. Czy to nie brzmi cudowanie? Kto, jak kto, ale ten scenarzysta potrafi oddać grozę i pisać ciekawie o stworach spod łóżka. Baltimore nigdy nie zyskał sławy porównywalnej do Hellboya, ale to nie powód, aby go skreślać! Czym wyróżnia się historia o pokiereszowanym przez życie żołnierzu? Zapraszam do zapoznania się z recenzją!

Baltimore tom 1 okładkaPierwsza Wojna Światowa zaskoczyła swoim rozmachem i ilością ofiar całą Europę. Był to pierwszy tak rozległy konflikt na starym kontynencie. Nic dziwnego, że do czasu powtórki w 1939 nazywaną ją „Wielką Wojną”. Lord Baltimore walczył po stronie Anglii i odważnie dowodził swoją jednostką, samemu pędząc do ataku ramię w ramię z podwładnymi. Niestety na polu splamionym krwią wielu poległych, spotkał coś straszniejszego od śmierci. Spojrzał w twarz prawdziwemu złu, a ono go zapamiętało. I tak zaczęła się zabawa w kotka i myszkę pomiędzy lordem a pradawnym wampirem.

Zaraza dziesiątkuję Europę!

Dziwna choroba pojawiła się razem z potworami i jak plotka niesie: niektórzy zmarli powracają i nie są już sobą. Na każdym kroku czyha wampir, pająk, czy jakiś czarnoksiężnik. Czasami nawet światło dnia, czy święty krzyż nie dają rady skrzywdzić kolejnej zrodzonej na ziemi potwory. Na szczęście tytułowy bohater przyciąga paskudne indywidua, jak magnes, a lata gonienia nieuchwytnego stwora przygotowały go niemal na wszystko. Pomimo własnej misji Baltimore nie przejdzie obojętnie obok cierpiących dzieci, kobiet, czy nawet całych wiosek.

To właśnie główny bohater jest największą siłą historii. Ma swoją tragiczną przeszłość i więcej niż jeden powód, by położyć kres pewnemu wampirowi. Na swoich barkach dźwiga ciężar winy za to co przytrafiło się jego bliskim, a nawet całemu światu! To, że ciągle wpada na nowe potwory, wydaje się niemal boską karą za przewinienia. A może to część większego planu? Patrząc jednak na to, co dzieje się w Europie, trudno uwierzyć, że miłosierny bóg naprawdę istnieje. Kto więc trzyma w swoich rękach los bohatera?

Baltimore tom 1 przykładowa strona

Baltimore tom 1 to wciągająca i dramatyczna opowieść o zmaganiach człowieka w walce ze złem. Nie zabraknie strasznych rzeczy, jakie przytrafiają się niewinnym i obowiązkowo dynamicznych scen walki. Protagonista to głównie wojownik w samotnej krucjacie. Do tego umiejscowienie akcji w pierwszej połowie XX wieku nadaje jej ciekawy klimat. Europejskie miasteczka są wyniszczone przez wojnę, a wielu mężów i synów pomaszerowało na front, aby już nigdy z niego nie powrócić. Świat jest mrocznym miejscem i bez potworów czających się w cieniu, ale z nimi całość nabiera nowego poziomu grozy. Sprawdźcie sami, bo naprawdę warto!

Przeczytaj recenzję drugiego tomu Baltimore’a >>>>

Baltimore tom 1

Scenariusz: Mike Mignola, Christopher Golden
Rysunki: Ben Stenbeck
Przekład: Jacek Drewnowski
Oprawa: twarda
Objętość: 564 strony
Format: 170×260
Cena: 189,99 zł

Recenzowała: M. Chudziak (Blue Bird)