Abe Sapien W odmętach i inne opowieści

Abe był jedną z bardziej tajemniczych postaci w BBPO. Jego przeszłość i pochodzenie nie były jasne dla nikogo, z samym zainteresowanym włącznie. Po długich poszukiwaniach odkrył jednak prawdę i zrozumiał, jak wiele stracił: żonę, przyjaciół, swoją pracę… Kiedyś poważany naukowiec, teraz potwór, na widok którego inni nie czują się komfortowo. Czy zostało coś jeszcze do opowiedzenia z jego historii?

Abe Sapien W odmętach okładkaAbe Sapien W odmętach i inne opowieści to zbiór przeróżnych przygód z różnych etapów życia tytułowego bohatera. Pierwsza z nich zabiera czytelnika do czasów, kiedy Abe był zaledwie nieopierzonym nabytkiem biura. Przyszedł czas, aby po raz pierwszy poprowadził misję w terenie. Sprawa wydaje się banalnie prosta – należy wyłowić z morza zaginiony przed laty potężny artefakt. Jak trudne może to być dla kogoś, kto oddycha pod wodą? Niestety sprawy szybko się skomplikują i Abe stanie samotnie pomiędzy rozszalałymi duchami a całą resztą świata.

Kolejne historie w tomie są krótsze i skaczą po osi czasu. Czasami widzimy Abe’a, jako zagubionego człowieka, dla którego wszystko dookoła jest nowe, a kiedy indziej zmęczonego życiem agenta, który rezygnuje z wypraw w teren. Najbardziej, ciekawe są te historie, w których widać reakcję protagonisty na cierpienie innych. Podchodzi on z empatią nawet do przegniłego zombie, pomimo że wszyscy dookoła najchętniej po prostu pozbyliby się problemu. Miło było także zobaczyć znowu na kartach komiksu Rogera, czyli najmilszego homunkulusa na świecie!

W albumie aż dwie opowieści przykuły moją uwagę na dłużej

Diabeł nie żartuje opowiada o mężczyźnie, który poświęcił życie demonologii, aby nagle zapaść się pod ziemię w pierwszej połowie XX wieku. Idąc tropem przeszłości, Abe spróbuje dowiedzieć się, co wydarzyło się z mężczyzną i odkryje jakich okropnych rzeczy się dopuścił. Pasja jednego człowieka całkowicie zrujnowała jego rodzinę. Druga historia Czarnoksięstwo i demonologia również wyjawia czyjąś dawno zagrzebaną przeszłość. Gustav Strobl od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie czarną magią. Chęć poznania samego szatana i zajęcia miejsca u jego boku stała się życiowym celem bohatera. Czy mu się udało? A może wszystko to jedynie mistyfikacja i oszustwo?

Abe Sapien W odmętach przykładowa strona

Historie w tomie są bardzo nierówne – czasami wciągają, a kiedy indziej nawrzucano do nich zjaw wyskakujących, niczym króliki z kapelusza i mające pchać fabułę do przodu. Przykładem tego drugiego jest W odmętach, czyli otwierająca album najdłuższa opowieść. Przez większość czasu bohater nie ma pojęcia, co się dzieje, a my niestety wraz z nim. Dużo lepiej Abe sprawdza się w mniejszych opowieściach, traktujących o ludzkich dramatach, ale o tym pisałam już w recenzji poprzedniego tomu.

Abe Sapien W odmętach i inne opowieści

Scenarzysta: Mike Mignola, Scott Allie, John Arcudi
Ilustrator: Max Fiumara, Sebastian Fiumara
Tłumacz: Jacek Drewnowski
Typ oprawy: twarda
Liczba stron: 448
Wymiary: 17.0×26.0cm
Cena okładkowa: 149,99 zł

Recenzowała: M. chudziak (Blue Bird)