Laura ma za sobą kilka ciężkich chwil: bycie świadkiem morderstwa przyjaciółki i obracanie się pośród bogów to całkiem sporo dla siedemnastoletniej dziewczyny. Jednak kiedy Isztar zwróci się do bohaterki o pomoc w rozwikłaniu sprawy śmierci Luci, ta nie będzie się wahać ani chwili. Czy śledztwo prowadzone pośród istot obdarzonych nadludzkimi mocami ma szanse na powodzenie?
Pisząc „śledztwo”, mam na myśli kręcenie się pośród bogów bez żadnego wyraźnego planu. Laura nie wytypowała ani jednego podejrzanego i zdaje się nie mieć pojęcia jak ugryźć sprawę morderstwa. Trochę pomaga jej fakt, że bóstwa z szacunku do Luci traktują dziewczynę jak przyjaciółkę rodziny. Otrzymuje zaproszenia na boskie (przepraszam, musiałam) imprezy, a Isztar notorycznie odwiedza jej ogródek. Trudno jednak dziwić się nieporadności nastolatki, skoro dziewczyna jeszcze nie do końca uporała się z żałobą po przyjaciółce.
Panteon
Podobnie jak w tomie pierwszym kilku bogów wychodzi na pierwszy plan, pozwalając lepiej poznać fragment Panteonu. Jest to wspomniany wcześniej i widniejący na okładce Isztar, niepokorny Bafomet, a także Dionizos. Współczesne podejście do boga wina było bardzo interesujące: mężczyzna postanowił wykorzystać dwa lata życia na organizowanie niezapomnianych imprez. Chociaż na pierwszy rzut oka podczas Dionizji młodzież bawiła się w nienaturalnym, przypominającym narkotyczne uniesienie stanie, to bóstwo odpowiedzialne za zorganizowanie imprezy twierdziło, że daje młodym ludziom radość. Odrobinę szczęścia, którą będą pamiętać do końca życia. Na chwilę w komiksie pojawiła się jeszcze jedna interesująca postać: Odyna. Bóstwo to miało zasłonięte całe ciało i zasugerowało, że nie wszystkie dary otrzymane za pośrednictwem Ananke są błogosławieństwem.
Jamie McKelvie ponownie stanął na wysokości zadania i stworzył niezwykle pasującą do historii oprawę graficzną tomu. Tym razem udało mu się kilka razy wyjść poza standardowe kadry. Na jednej z pierwszych stron postać prowadzi, mówi, a kolejne jej wersje nie są oddzielone od siebie. Do tego pojawia się plan z odręcznymi notatkami bohaterki, a także opis jej pokoju. Takie zaskakujące graficznie momenty przełamujące utarte schematy są tym, co zawsze cieszy mnie w komiksie.
Chociaż drugi tom to błądzenie bohaterki pośród cieni, to jednak jest wciągającą lekturą. Czytelnik ma okazję lepiej poznać kolejną część Panteonu z samą Ananke na czele. Kobieta nie jest jedynie dobrotliwą staruszką zapewniającą boskie zdolności śmiertelnikom (jednocześnie skracając ich życie do dwóch lat). Właściwie to ona zdaje się mieć najwięcej głęboko skrywanych tajemnic i własne cele, którymi nie dzieli się z nikim. Do tego na samym końcu tomu znajduje się cliffhanger, przez który oczekiwanie na następny album będzie prawdziwą męczarnią. Bo aż trudno uwierzyć, że scenarzysta mógłby…
The Wicked + The Divine tom 2: Fandemonium
Scenariusz: Kieron Gillen
Rysunki: Jamie McKelvie
Tłumaczenie: Piotr Czarnota
Wydawnictwo: Mucha Comics
Liczba stron: 192
Format: 180×275 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN 978-83-65938-19-0
Wydanie pierwsze
Cena okładkowa: 75,00 zł
Premiera: 7 sierpnia 2018
Recenzowała: M. Chudziak (Blue Bird)