Marcus coraz lepiej radzi sobie w niezwykłej szkole dla morderców. Ma swoich przyjaciół, dziewczynę, a nawet dorywczą pracę. Na ten sielankowy obraz złowieszczy cień rzucają wydarzenia z krótkiej wycieczki bohaterów do miasta hazardu. Co dzieje się w Vegas zostaje w Vegas? Tak byłoby najlepiej dla wszystkich, ale milczenie niektórych świadków zapewnić może jedynie ich zgon.
Tym razem zajęcia w szkole idą na dalszy plan, a scenarzysta skupia się na ukazaniu relacji pomiędzy Marcusem, a jego znajomymi. Zwłaszcza istotna jest Maria przeżywająca zabicie swojego poprzedniego chłopaka. Dziewczyna próbuje znaleźć oparcie w Marcusie, a jego zaczyna przerastać ta sytuacja. Jak zachowa się, mając obok siebie inną atrakcyjną koleżankę, która podobała mu się od samego początku? Związki nie są proste, kiedy ma się kilkanaście lat, a wspólne zabicie kolegi z klasy nie ułatwia podejmowania dorosłych decyzji.
Poza teen dramą w albumie powróci zniekształcony znajomy głównego bohatera. Zbierze on własną paczkę morderczych dzieciaków i postanowi zdobyć reputację najstraszniejszego seryjnego mordercy. Konfrontacja będzie nieunikniona, a szkoleni na wysublimowanych morderców młodzi ludzie nie będą gotowi na starcie z brutalną siłą. Jakby tego było mało, niektórzy z nich zaczną walczyć między sobą, zamiast wzajemnie osłaniać się przed ciosami. Osoby z problemami nie powinny mieć dostępu do broni.
Nastolatki zawsze będą tylko nastolatkami
Chociaż cała koncepcja szkoły dla morderców, do której uczęszczają dzieci, jest dość abstrakcyjna, to Remenderowi udało się stworzyć bardzo autentyczny świat. Wszystko za sprawą pokręconych, doświadczonych przez życie bohaterów. Większość z nich robiła i widziała rzeczy, o jakich zwykli ludzie nawet nie myślą. Dorastanie w domach mafiosów, należenie do rodzin przestępczych, morderczy trening od najmłodszy lat ukształtował bardzo niepokojących ludzi. Są to jednak nadal nastolatki i mają typowe dla wieku dorastania problemy, maksymalnie podkręcone przez trudne warunki życia.
Główny bohater to postać niejednoznaczna. Umie stanąć w obronie kolegi, ale również wyrządzić krzywdę własnej dziewczynie. Jest zagubiony pośród nowych problemów, chociaż zawsze zgrywa twardziela. Obserwowanie, jak miota się pomiędzy dwiema dziewczynami, pracą i kolegami to sama przyjemność. Marcus to tajemniczy koleś, którego czytelnik chce poznać. Szczęśliwie dla nas scenarzysta uchyla rąbka tajemnicy i dzieli się bolesną przeszłością chłopaka. Do tego serwuje nam cliffhanger, przez który nie mogę doczekać się kolejnego albumu. Jedyny minus komiksu to marginalne potraktowanie szkoły. Postaci pracują, chodzą na koncerty, mordują… kiedy mają na to wszystko czas? Nie muszą przygotowywać się do zajęć? Czemu nikt nie interesuje się ich poczynaniami? Chętnie zobaczyłabym więcej dziwnych lekcji i morderczych nauczycieli.
Deadly Class tom 2: 1988 Dzieci czarnej dziury
Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: Wes Craig
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Deadly Class tom 2
ISBN: 978-83-8110-789-1
Oprawa: miękka
Papier: kreda
Ilość stron: 128
Format: 170×260
Cena: 44 zł
Recenzowała: M. Chudziak (Blue Bird)