Zaczęło się od paska wyszukiwarki na górze ekranu – zabierał miejsce i denerwował, więc postanowiłam się paskudztwa pozbyć. Zainstalowałam aplikację Nova Launcher pozwalającą na maksymalną personalizację telefonu – zabawę kolorami, motywami, a co ciekawe ikonami. Po wyrzuceniu i zmodyfikowaniu wszystkiego na co miałam ochotę przyszedł czas właśnie na nie.
Spędziłam na szukaniu idealnego packa ikon kilka ładnych godzin. Apki pokroju Icon dress-up pozwalają na wybór ikon, ale można je dodawać jedynie na ekranie głównym, a nie w menu. Icon Play dawał tę możliwość jednak trzeba się było solidnie nagimnastykować aby ikonę zapisać na telefonie jako osobny obraz (na końcu poradnika pokażę Wam jak to zrobić). Wtedy uznałam, że samodzielnie stworzę ikony i tak powstały te, które możecie podziwiać na poniższej grafice. Pokażę Wam jak wykonać własne obrazki, natomiast moje możecie pobrać tutaj.
Jeżeli nie jesteś super utalentowany to raczej samodzielnie nie stworzysz kotka bawiącego się włóczką w kolorach popularnej przeglądarki. Z pomocą przychodzą gotowe grafiki, które znajdziesz w czeluściach internetu. Polecam oprócz zapytania wklepać w wyszukiwarce 3 literki: PNG. Jest to format w którym najczęściej zapisywane są obrazki bez tła. Dzięki temu nie będziesz musiał usuwać go ręcznie, no chyba, że nie przeszkadza Ci biały kwadrat dookoła obrazka.
Możesz zastąpić domyślne, nudne tło ikon własnym. Pokażę krok po kroku jak zrobić to w Gimpie na przykładzie loga Messengera.
Otwórz logo i kliknij prawym przyciskiem myszy na pole z warstwami. Wybierz “dodaj kanał alfa” (1) a następnie “dodaj nową warstwę” (2). Upewnij się, że w okienku które się pojawi (3) masz zaznaczoną warstwę przezroczystą i wybierz przycisk OK.
Wybierz “różdżkę” (1) i w opcjach narzędzia zaznacz drugi kwadracik (2) – sprawi on, że przy wybieraniu kolejnego elementu nie utracisz wcześniejszego zaznaczenia. W tym wypadku jest to koniecznie ponieważ musimy zaznaczyć tło dookoła loga oraz “błyskawicę” znajdującą się w środku – kliknij na oba te pola.
Teraz przyszedł czas na usuwanie tła. Wybierz narzędzie gumki (1) oraz jej kształt (2) i rozmiar (3). Kształt jest o tyle istotny, że przy uruchamianiu Gimpa domyślnie zaznaczony jest pierwszy (pusty), którym nic nie zmażemy. Kiedy wszystkie parametry są już ustawione możemy wymazać białą część obrazka. Ten krok można by pominąć znajdując logo z przezroczystym tłem.
Musimy mieć zaznaczony sam dymek, a nie wszystko co dookoła niego. W tym celu korzystamy z opcji odwracania zaznaczenia.
Otwórz obrazek z tłem (nic nie zamykaj – możesz mieć otwarte obie graficzki jednocześnie), a następnie wybierz kombinację klawiszy: ctrl +A, ctrl +C. Wracamy teraz do naszego loga.
Wybierz narzędzie pędzla (1) oraz tło (2) następnie dostosuj rozmiar (3) do loga i kliknij na nim.
Jeżeli po wypełnieniu tłem okaże się, że dookoła została ramka z niebieskich pikseli oznacza to, że zaznaczenie jest za małe i nie objęło całego rysunku. W takim wypadku powiększ zaznaczenie o 1 piksel i powtórz krok poprzedni.
Teraz gotową grafikę wyeksportuj – pamiętaj, że nie każdy format pozwala zachować przezroczyste tło!
Ciesz się gotową grafiką ?
Odwrotnie jak w poprzednim sposobie zaczynamy od tła na które nakładamy grafikę (koniecznie przezroczystą! – możesz taką pobrać lub zrobić samodzielnie identycznie jak w przykładzie wyżej).
Otwórz tło i wybierz “wymiary płótna” – bardzo istotny przy tworzeniu ikon jest ich kształt, muszą być kwadratowe. Dlatego należy wpisać jednakowe wartości w miejscach szerokości i wysokości.
Dodaj obraz, który ma być ikoną przy pomocy opcji “otwórz jako warstwę”.
Dodany symbol jest za duży, można go zmniejszyć przy użyciu opcji skalowania. Warto wybrać, zaznaczony strzałką łańcuch – wtedy oryginalne proporcje zostaną zachowane.
Po skalowaniu symbol powinien być zaznaczony, jeżeli nie jest to zaznaczamy za pomocą różczki. Kiedy znak jest już podświetlony wybieramy pędzel oraz kolor jaki chcemy by ikona miała i malujemy. Grafika jest już gotowa – możemy ją wyeksportować.
Napis z nazwą narzędzia też wygląda dobrze. Można go nałożyć na obraz za pomocą Gimpa lub prościej – Canvy. Należy jednak przyciąć rysunek aby był kwadratem. Ja używam w tym celu programu Microsoft Office 2010 – otwieram grafikę i wybieram zakładkę “Obraz” oraz opcję “Przytnij”.
Najfajniej wychodzi mieszanie kilku technik – wypełnianie tła i dodawanie ciekawych elementów. Z resztą wklejcie w grafikę google “kawaii eyes png” i postarajcie się nie zwymiotować tęczą.
Na koniec pokażę jak można ściągać ikony z Icon Play i przez to móc ustawiać je w menu. Na początku wybieramy lub tworzymy ikonę:
Jeżeli nacisnęlibyśmy “apply” to możemy ją ustawić na ekranie głównym. My jednak wybieramy opcję “share”, wyskakuje coś takiego:
Należy wybrać kopertę, wyświetli się nam wiadomość sms:
Zaznaczamy i kopiujemy adres strony. Następnie wklejamy go do przeglądarki i widzimy taką informację:
Wystarczy przytrzymać palec na grafice i pojawi się:
Zapisujemy grafikę i TA DAM. Mamy kolejną ikonę, którą możemy ustawić w naszym telefonie. ?
Mam nadzieję, że poradnik się przyda a ikony podobają – czekam na wasze komentarze. ?
Tekst: M. Chudziak (Blue Bird)